Çankaya

REKTÖRÜN MESAJI

Sevgili Öğrenciler,

Çankaya Üniversitesi, nitelikli akademik kadrosu, 6 bin lisans, 700 lisansüstü öğrencisi, 15 bin mezunuyla, ülkemizin çeyrek asrı geride bırakan köklü yükseköğretim kurumları arasında yer almaktadır. Üniversitemiz, Türkiye’nin ve Dünya’nın seçkin üniversiteleri arasında yükselen başarı ivmesini her geçen gün daha da yukarılara taşımakta; kalitesini ödünsüz sürdürmektedir.

Fen-Edebiyat, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, Mimarlık ve Mühendislik fakültelerinde, yirmi dört bölümde eğitim veren Üniversitemizde, dört programlı iki meslek yüksekokulu da bulunmaktadır. Lisans öğrencilerimizin, farklı programlardan ücretsiz çift ana dal ve/ veya yan dal eğitimi alması mümkündür. Bu sayede öğrencilerimiz sadece kendi alanlarında değil, başka anabilim dallarında da uzmanlaşma olanağına kavuşmaktadırlar. Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüleri bünyesinde ise birçok alanda yüksek lisans ve doktora programları uygulanmaktadır.

Yükseköğretimde yabancı dilde eğitimin önemi yadsınamaz bir gerçektir. Çankaya Üniversitesinin eğitim dili, %100 İngilizcedir. Özellikle, mezun öğrencilerimizin uluslararası alanda rekabet edebilmeleri, kariyerlerinde başarılı olabilmeleri için yabancı dilde eğitim büyük önem taşımaktadır. Üniversitemizde, İngilizce hazırlık sınıfının kurumsallığı ve işlevselliği eğitimimizin başarısı açısından büyük önem taşımaktadır. Öğrencilerimiz hazırlık sınıfının yanı sıra lisans eğitimleri sırasında da İngilizce desteği alabilmekte, akademik İngilizce konusunda kendilerini geliştirebilmektedirler.

Üniversitemizde sadece Hukuk Fakültesi, Adalet Meslek Yüksekokulu ile Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Türkçe eğitim vermektedir.

Değerli Öğrencilerimiz,

Bilindiği gibi Hukuk ve Mimarlık Fakülteleri ile Adalet Meslek Yüksekokulu, Balgat Kampüs’te eğitim-öğretim faaliyetlerini gerçekleştirmekteydi. 25. eğitim öğretim yılımızda ( 2021-2022 Akademik Yılı'nda) tüm önlisans ve lisans eğitimlerimiz artık tek bir yerleşkede, Merkez Kampüs’te sürdürülecektir.

Güncel bilimsel, ekonomik ve sosyal disiplinleri takip eden ve gençlere geleceğin yetkinliklerini edindirmeyi amaçlayan Üniversitemizde yeni bölüm ve programlar da açılmaktadır. İnternet ve bilişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeyle birlikte ortaya çıkan ‘büyük veri’nin analiz edilerek etkili yönetsel kararlara dönüştürülebilmesinin stratejik bir zaruriyet halini aldığı günümüzde, bu alandaki gelişme fırsatlarını öğrencilerimize sunmak amacıyla İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz bünyesinde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nün açılmasına karar verilmiştir. Benzer gerekçelerle, katma değeri yüksek bir üretim modeline katkı sunabilmek hedefiyle bilişim ekonomisinin vazgeçilmez unsurlarından olan bilgisayar programcılarını yetiştirmek için Çankaya Meslek Yüksekokulumuz bünyesinde Bilgisayar Programcılığı Programı açılmıştır. 2021-2022 Akademik Yılı itibarıyla öğrenci kabul edecek bölüm ve program sayesinde bilişim dünyasının dinamizmine adapte olabilecek yetkinliklerde fen bilimlerine, yazılım dillerine, gelişen teknolojilere ve yabancı dillere hâkim mezunlar yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Çeyrek asırdır Türk eğitim sistemine katkı sağlayan Üniversitemiz, ulusal ve uluslararası başarılara imza atmaya devam etmektedir. Üniversitemiz, Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education’ın (THE) 2021 Dünya Üniversiteleri sıralamasında Türkiye 1.si oldu. ‘Atıflar’ kategorisinde de Üniversitemiz, tam puan alarak 9 üniversiteyle birlikte Dünya 1.liğini paylaştı.

Afrika’nın en büyük buluş fuarı Innovation Week IWA 2020’ye katılan Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezimizin patent başvurusu yapılan buluşları ise 1 altın, 2 gümüş madalya elde etti. Üniversitemizin, akademisyenlerimizin elde ettiği başarıların yanı sıra öğrencilerimizin elde ettiği başarılar da göğsümüzü kabartmaktadır. Reklamcılık sektörünün prestijli yarışması Kristal Elma’da Çankaya Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü 3. Sınıftan iki öğrencimiz, İş Bankasının Maksimum Genç Kart uygulamasına yönelik oluşturdukları bütünleşik reklam kampanyası ile Genç Kristal Elma Ödülleri birincisi oldu. Yine öğrencilerimizin kurduğu CanBEE Uydu Takımı, Amerikan Astronomi Topluluğu (AAS) tarafından düzenlenen CanSat Competition Model Uydu Yarışmasında önemli bir başarı elde ederek ‘ön eleme’yi geçti ve Dünyada ilk 5’te yer aldı.

Üniversitemiz, akademik yetkinliğin yanı sıra yaşam alanlarıyla da öğrenci odaklı bir kurumdur. Merkez ve Balgat Kampüslerimizde, öğrencilerimizin spor yapabilecekleri modern alanlar ile kültürel ve sosyal etkinliklerin gerçekleştirildiği Kongre ve Kültür Merkezi bulunmaktadır. Aynı zamanda Merkez Kampüs’te 84 kız ve 84 erkek olmak üzere toplam 168 öğrenciye hizmet veren modern, sağlıklı, güvenli ve huzurlu yurtlarımız yer almaktadır.

Gençlerimiz, tiyatrodan fotoğrafçılığa, dağcılıktan bilim kurguya kadar farklı alanlarda 75 öğrenci topluluğunda ilgi duydukları alanlarda çalışma yapabilmektedirler. Öğrencilerimiz, mevcut topluluklara üye olabilecekleri gibi ilgi alanlarına yönelik yeni topluluklar kurulmasına da öncülük edebilmektedirler.

Sevgili Öğrenciler,

Dünya genelindeki rekabetin en üst noktaya ulaştığını düşündüğümüzde; yeniliklere açık, bilgiyi üreten, sorgulayan ve fikir geliştiren bireyler yetiştirmemiz gerektiğinin farkındayız. Gerek akademik kadromuz gerek teknolojik altyapımız, içinizdeki o büyük potansiyeli ortaya çıkarmak için oluşturuldu.

Üniversiteler, sadece eğitim kurumları değildir. Bulunduğu şehir, bölge ve ülkenin gelişimi ve katkısına yönelik çalışmalar yapan, araştıran ve araştırmaları ile yeniliğe ışık tutan bilgi merkezleridir. İstikrarlı ve yükselen bir akademik performans sergileyen Üniversitemiz de bu bilinç ve sorumlulukla hareket etmektedir.

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılâplarını özümsemiş bireyler yetiştirmeyi hedefleyen Çankaya Üniversitesi cinsiyet, din, dil, ırk ve milliyet farklılığı gözetmeksizin, tüm insanlara eşit yaklaşım ilkelerine yer vermektedir.

Çankaya Üniversitesi ailesinin bir bireyi olmanız temennisiyle hepinize başarılar diler, sevgilerimi sunarım.

//